Muddy Buddy Seattle

Relay Results

August 18, 2013


Results by Cadence Sports Cadence Sports

Wave 1 - Group

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     3530           Team Bailey                                        48:33.02     10:47/M
                   3530    Chris Bailey                  Issaquah  WA        
 
    2     3556           Giggles                                            49:27.51     10:59/M
                   3556    Wendy Rodriguez               Everett  WA        
                   3556    Roberto Rodriguez             Everett  WA        
                   3556    Karyn Ferreira                Everett  WA        
                   3556    Pedro Ferreira                Everett  WA        
                   3556    Rick Skorka                   Everett  WA        
 
    3     2324           Team Canucks - USA                                 56:40.30     12:36/M
                   2324    Frederick Plouffe             Granb  QC        
                   2324    Martin Labrecque              Farnham  QC        
                   2324    David Tate                    Puyallup  WA        
 
    4     3678           Muffin-vs-Moose                                    57:44.12     12:50/M
                   3678    Jason Crume                   Bothell  WA        
                   3678    Karen Feliciano               Seattle  WA        
                   3678    Andrea Brady                  Bothell  WA        
 
    5     3619           Sassy Mudders                                    1:00:17.17     13:24/M
                   3619    Bridgett Swain                Seattle  WA        
                   3619    Lindsey McKay                 Seattle  WA        
                   3619    Stephanie Duryea              Shoreline  WA        
                   3619    Laura Wilson                  Seattle  WA        
 
    6     3549           Fabulous Foursome                                1:11:17.04     15:50/M
                   3549    Jennifer Butler               Everett  WA        
                   3549    Stephani Robbins              Snohomish  WA        
                   3549    Stephanie Goodman             Seattle  WA        
                   3549    Sarah Campbell                Kenmore  WA        
 
    7     3628           Starbucks Partners in Grime                      1:31:49.91     20:24/M
                   3628    Amber Johnson                 Issaquah  WA        
                   3628    Nick Terry                    Lynnwood  WA        
                   3628    Amanda Swehla                 Seattle  WA        
                   3628    Jared Sessions                Seattle  WA        
                   3628    Scott Adams                   Shoreline  WA        
                   3628    Katherine Carlson             Seattle  WA        
                   3628    Oliver Prock                  Seattle  WA        
                   3628    Sara Carney                   Seattle  WA        
                   3628    David Whitener                Bellevue  WA        
                   3628    Kelsey Jones                  Seattle  WA        
                   3628    Stacy Bollen                  Seattle  WA        
                   3628    Bruce Jackson                 Lynnwood  WA        
                   3628    Rebecca Zimmer                Seattle  WA        
                   3628    James Bogert                  Seattle  WA        
 
    8     2326           Andrade's                                        1:33:09.99     20:42/M
                   2326    Lupe Andrade                  Mountlake Terrace  WA        
                   2326    Angelica Andrade              Mountlake Terrace  WA        
                   2326    Jose Andrade                  Mountlake Terrace  WA        


Wave 1 - Run Beast


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2077           CUT'N' IT CLOSE BERGS                              55:45.37     12:23/M
                   2077    Tatiana Malmberg              Kent  WA        
                   2077    Annika Malmberg               Kent  WA        


Wave 1 - Run Coed Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2070           Corsi                                              51:08.95     11:22/M
                   2070    Jill Corsi                    Bellevue  WA        
                   2070    Chris Corsi                   Bellevue  WA        
 
    2     2065           Hennessy                                           56:05.34     12:28/M
                   2065    Brendan Hennessy              Langley  WA        
                   2065    Hillary Hennessy              Langley            
 
    3     2073           Mudmatched                                         56:47.01     12:37/M
                   2073    Debbie Fontaine               Brier  WA        
                   2073    Wayne Callahan                Everett  WA        
 
    4     2042           Team Aguilar                                     1:01:10.72     13:36/M
                   2042    Esteban Aguilar               Univeristy Place  WA        
                   2042    Cindy Van Hulle               Tenino  WA        
 
    5     2029           Team Rovito                                      1:02:46.42     13:57/M
                   2029    Susan Rovito                  Snoqualmie  WA        
                   2029    Joe Rovito                    Snoqualmie  WA        
 
    6     2043           Asian Persuasion                                 1:06:25.35     14:46/M
                   2043    Suzanne Schenck               Dupont  WA        
                   2043    Scott Schenck                 Dupont  WA        
 
    7     2348           Chase Explosion                                  1:29:50.18     19:58/M
                   2348    Theresa Chase                 Seattle  WA        
                   2348    Clark Chase                   Seattle  WA        
 
    8     2080           The M & M's                                      1:54:25.71     25:26/M
                   2080    Margaret Austin               Marysville  FL        
                   2080    Mark Austin                   Marysville  WA        


Wave 1 - Run Coed Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2004           Long Legs                                          43:36.18      9:41/M
                   2004    Stephen McBeth                Des Moines  WA        
                   2004    Corley McBeth                 Des Moines  WA        
 
    2     2020           Mud Slinger                                        44:30.35      9:53/M
                   2020    Amber Hatle                   Puallup  WA        
                   2020    Haydin Hartle                 Puallup  WA        
 
    3     2017           Reflector Buddies                                  47:36.47     10:35/M
                   2017    John Moore                    Dupont  WA        
                   2017    Jacqueline Stilwell           Steilacoom  WA        
 
    4     2067           Chateau Plateau                                    48:34.27     10:48/M
                   2067    Jerry Chen                    Issaquah  WA        
                   2067    Carew Giberson-Chen           Issaquah  WA        
 
    5     2277           Ragamuffins                                        48:39.74     10:49/M
                   2277    Alex Pache                    Redmond  WA        
                   2277    Sarah Minaker                 Seattle  WA        
 
    6     2289           Hard Chargers                                      50:06.70     11:08/M
                   2289    Susan Rankin                  Puyallup  WA        
                   2289    Scott Rankin                  Puyallup  WA        
 
    7     2036           2036-Rawr                                          50:12.26     11:09/M
                   2036    Chanwei Chang                 Bellevue  WA        
                   2036    Anh-Thu Voba                  Sammamish  WA        
 
    8     2083           Republican Guard of Wadiya                         54:30.80     12:07/M
                   2083    Cherylyn Henry                Phoenix  AZ        
                   2083    Joseph Nusairat               Phoenix  AZ        
 
    9     2022           Marky Mayhem                                       54:35.24     12:08/M
                   2022    Malia Markey                  Bothell  WA        
                   2022    Josh Markey                   Bothell  WA        
 
   10     2032           Muddy Buddy1                                       55:17.25     12:17/M
                   2032    Spencer Weaver                Tacoma  WA        
                   2032    Sherrie Weaver                Tacoma  WA        
 
   11     2037           Callon                                             57:30.98     12:47/M
                   2037    Andrea Callon                 Renton  WA        
                   2037    Robb Callon                   Renton  WA        
 
   12     2186           Adventures of Brandi & Trungle                     59:40.34     13:16/M
                   2186    Brandi Boseovski              Seattle  WA        
                   2186    Trung Le                      Seattle  WA        
 
   13     2014           Muddy Honey Badgers                              1:01:22.85     13:38/M
                   2014    Tonya Coffin                  Fenton  MI        
                   2014    Michael Burns                 Fenton  MI        
 
   14     2051           Squishy Blueberries                              1:02:57.83     13:59/M
                   2051    Millena Williams              Sterlington  LA        
                   2051    Chris Schei                   Redmond  WA        
 
   15     2025           Cisco                                            1:03:20.29     14:04/M
                   2025    Valerie Cisco                 Bellevue  WA        
                   2025    Alexander Scillitani          Bellevue  WA        
 
   16     2019           Dirty Dawgs                                      1:03:42.23     14:09/M
                   2019    Matt Koppelman                Seattle  WA        
                   2019    Ellen Koppelman               Seattle  WA        
 
   17     2050           Hot for Teacher                                  1:07:44.79     15:03/M
                   2050    Meagan Vickers                Seattle  WA        
                   2050    Lee Raiford                   Seattel  WA        
 
   18     2008           SEAFRANK                                         1:07:53.25     15:05/M
                   2008    Erin Bartke                   Franklin  TN        
                   2008    Robert Goodin                 Seattle  WA        
 
   19     2276           West Coast Pterodactyls                          1:10:46.44     15:44/M
                   2276    Katie Fussner                 Eugene  OR        
                   2276    Russ Dregne                   Eugene  OR        
 
   20     2031           Thresher                                         1:12:13.78     16:03/M
                   2031    Anne Thresher                 Port Orchard  WA        
                   2031    Mark Thresher                 Port Orchard  WA        
 
   21     2013           Moomoo                                           1:16:18.75     16:57/M
                   2013    Rose Koch                     Seattle  WA        
                   2013    Brandon Caldon                Federal Way  WA        
 
   22     2028           Team Marquez                                     1:16:40.08     17:02/M
                   2028    Trang Marquez                 Shoreline  WA        
                   2028    Jesus Marquez                 Shoreline  WA        
 
   23     2074           Bradshaw                                         1:17:40.42     17:16/M
                   2074    Christina Bradshaw            Dupont  WA        
                   2074    Brett Bradshaw                Dupont  WA        
 
   24     2045           Rod                                              1:19:47.81     17:44/M
                   2045    Shawnee Rodriguez             Royal City  WA        
                   2045    Reynaldo Rodriguez            Royal City  WA        


Wave 1 - Run Female Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2005           Jerseylicious                                      38:47.06      8:37/M
                   2005    Jessica Wisse                 North Haledon  NJ        
                   2005    Yvonne Gogolen                Olympia  WA        
 
    2     2034           Mud Monster                                        44:29.45      9:53/M
                   2034    Cara Blume                    Graham  WA        
                   2034    Lanette Blume                 Graham  WA        
 
    3     2015           Muddy Rocket Gals                                  47:38.00     10:35/M
                   2015    Valerie McHenry               Maple Valley  WA        
                   2015    Jennifer McCormick            Maple Valley  WA        
 
    4     2068           badassfatass                                       49:39.78     11:02/M
                   2068    Tiffany Caprara               Seattle  WA        
                   2068    Carson Caprara                Seattle  WA        
 
    5     2009           The High Fives!                                    51:23.14     11:25/M
                   2009    Samantha Jarema               Seattle  WA        
                   2009    Bianca Zemelis                Seattle  WA        
 
    6     2002           Does This Mud Make My Butt Look Big?!?!            52:29.82     11:40/M
                   2002    Kristine Hall                 Sammamish  WA        
                   2002    Tanya Platt                   Renton  WA        
 
    7     2023           Red Hots                                           53:05.86     11:48/M
                   2023    Elaine Morse                  Sammamish  WA        
                   2023    Sabrina Handlon               Sammamish  WA        
 
    8     2026           Graham-Hall                                        54:09.69     12:02/M
                   2026    Jessica Graham                North Bend  WA        
                   2026    Marcie Hall                   Seattle  WA        
 
    9     2038           Shine Bright Like A...                             54:50.51     12:11/M
                   2038    Marissa Lerizo                San Diego  CA        
                   2038    Kristine Violago              Seattle  WA        
 
   10     2199           Carter Chicks                                      55:35.66     12:21/M
                   2199    Jessica Carter                Zillah  WA        
                   2199    Madison Carter                Zillah  WA        
 
   11     2099           Team Silverman                                     58:08.29     12:55/M
                   2099    Kelii Silverman               Kirkland  WA        
                   2099    Kathleen Pedersen             Marysville  WA        
 
   12     2063           FitGirlsNW                                         58:44.01     13:03/M
                   2063    Kelly Smith                   Newcastle  WA        
                   2063    Jen Irons                     Bellevue  WA        
 
   13     2033           Girls Rock                                         59:51.07     13:18/M
                   2033    Brenda Truman                 Tacoma  WA        
                   2033    Jennifer Reynolds             Tacoma  WA        
 
   14     2274           Roski                                            1:00:07.78     13:22/M
                   2274    Nicole Fredericks             Lakee Forest Park  WA        
                   2274    Roslyn Breyfogle              Lake Forest Park  WA        
 
   15     2072           Updawg                                           1:01:25.00     13:39/M
                   2072    Teresa Alba                   Spanaway  WA        
                   2072    Angelica Alba                 Spanaway  WA        
 
   16     2048           California Cousins                               1:01:29.80     13:40/M
                   2048    Stephanie Curtin              Lake Oswego  OR        
                   2048    Cookie Martin                 Everett  WA        
 
   17     2281           We got the runs                                  1:02:12.26     13:49/M
                   2281    Kailee Williams               Tacoma  WA        
                   2281    Kaitlyn Hutchens              Puyallup  WA        
 
   18     2007           Soul Sista's                                     1:02:20.24     13:51/M
                   2007    Madelyn Hogue                 Edmonds  WA        
                   2007    Kristin Hayes                 Edmonds  WA        
 
   19     2061           Muddy Peeps                                      1:02:34.43     13:54/M
                   2061    Shay Reed                     Maple Valley  WA        
                   2061    Sandra Fenton                 Issaquah  WA        
 
   20     2056           masters of mud                                   1:02:39.59     13:55/M
                   2056    Kasha Fletcher                Omak  WA        
                   2056    Missy Eylar                   Okanogan  WA        
 
   21     2059           Alluring                                         1:03:41.65     14:09/M
                   2059    Riannon Walls                 Des Moines  WA        
                   2059    Allison Kaspryzk              Seattle  WA        
 
   22     2003           Babushka Babes                                   1:04:04.11     14:14/M
                   2003    Erin Doblanko                 Edmonton  AK        
                   2003    Kristin Rosichuk              Edmonton            
 
   23     2030           The Mighty O's                                   1:04:13.37     14:16/M
                   2030    Jenna Obasanjo                Renton  WA        
                   2030    Gabrielle Ogilvie             Kenton  WA        
 
   24     2066           Sugar & Spice                                    1:04:35.19     14:21/M
                   2066    Brooke Helman                 Carnation  WA        
                   2066    Ashley Knebel                 Duvall  WA        
 
   25     2041           Smerika                                          1:04:35.58     14:21/M
                   2041    Susan Engdahl                 Renton  WA        
                   2041    Lavanya Venkateswar           Sammamish  WA        
 
   26     2069           The 42's                                         1:06:45.77     14:50/M
                   2069    Amy Bell                      Redmond  WA        
                   2069    Emerie Bell                   Redmond  WA        
 
   27     2079           K&K                                              1:15:24.21     16:45/M
                   2079    Kara Maeder                   Seattle  WA        
                   2079    Kalli Petersen                Walla Walla  WA        
 
   28     2082           Pinky & The Brain                                1:20:24.09     17:52/M
                   2082    Starla Carter                 Lynnwood  WA        
                   2082    Jessica Mullenberg            Seattle  WA        
 
   29     2273           Bling Junkiers                                   1:26:54.62     19:19/M
                   2273    Tammi Miller                  Woodinville  WA        
                   2273    Bekkijo Kahler                Kirkland  WA        
 
   30     2318           Old Island Girls                                 1:54:22.69     25:25/M
                   2318    Kelly Schaefer                Anacortes  WA        
                   2318    Carrie Shelton                Oak Harbor  WA        


Wave 1 - Run Male Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2006           Two Doodz Too                                      42:59.25      9:33/M
                   2006    Pat Doyle                     Waco  TX        
                   2006    Jacob Humphrey                Lynnwood  WA        
 
    2     2275           Team                                               44:02.63      9:47/M
                   2275    Michael Beckman               Huntsville  AL        
                   2275    Brad Hendrickson              Charleston  SC        
 
    3     2010           Muddy Margaritas                                   47:12.86     10:29/M
                   2010    David Potts                   Bellevue  WA        
                   2010    Charlie Borberg               Bellevue  WA        
 
    4     2076           Muddled Men                                        51:42.94     11:29/M
                   2076    Riley Hornbeck                Spokane  WA        
                   2076    Andy Fraker                   Anacortes  WA        
 
    5     2039           Extra Medium Diamonds                              52:43.85     11:43/M
                   2039    Carmant Desai                 San Diego  CA        
                   2039    Adam Kinsey                   Seattle  WA        
 
    6     2011           Redhook                                            53:22.57     11:52/M
                   2011    Charles Axtell                Maple Valley  WA        
                   2011    Derek Wallace                 Maple Valley  WA        
 
    7     2081           LongHairNoHair                                     53:58.33     12:00/M
                   2081    Kyle Shaw                     Everett  WA        
                   2081    Seton Staples                 Kirkland  WA        
 
    8     2325           Team Awesome                                       56:44.57     12:36/M
                   2325    Kyle McNeal                   Tacoma  WA        
                   2325    Michael Brown                 Seattle  WA        
 
    9     2279           Name Team                                        1:00:20.39     13:24/M
                   2279    David Cullop                  Seattle  WA        
                   2279    Erik Peterson                 Lynnwood  WA        
 
   10     2062           Griffin & Son                                    1:07:40.63     15:02/M
                   2062    Bill Griffin                  Sammamish  WA        
                   2062    Evan Griffin                  Sammamish  WA        
 
   11     2060           Team Awesome Sauce                               1:11:00.08     15:47/M
                   2060    Chris Figueroa                Longmont  CO        
                   2060    Matt Berry                    Renton  WA        
 
   12     2293           mike.westerhold@gmail.com                        1:16:26.87     16:59/M
                   2293    Mike Westerhold               Seattle  WA        
                   2293    Michael Westerhold            Seattle  WA        
 
   13     2021           Kakazz                                           1:28:28.89     19:40/M
                   2021    Abhinav Bisen                 Seattle  WA        
                   2021    Vikas Shrivastava             Seattle  WA        
 
   14     2035           Sholay                                           1:28:35.02     19:41/M
                   2035    Narayanan Subramanian         Bellevue  WA        
                   2035    Mandar Gokhale                Redmond  WA        
 
   15     2106           Caitlins Brigade                                 1:33:09.90     20:42/M
                   2106    Chad Cunningham               Cheney  WA        
                   2106    Caitlin Cunningham            Cheney  WA        


Wave 2 - Group


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     3699           Team Pittman                                       50:24.67     11:12/M
                   3699    Charles Pittman               Everett  WA        
 
    2     3561           Haeluem Bugouts                                    51:34.26     11:28/M
                   3561    Tim Hirshberg                 Issaquah  WA        
                   3561    Bill Hirshberg                Issaquah  WA        
                   3561    Katie Moeller                 Issaquah  WA        
                   3561    Chris Moeller                 Renton  WA        
                   3561    Eric Kostenbauder             Seattle  WA        
 
    3     3553           Get It In                                          52:38.52     11:42/M
                   3553    Leo Garcia Calpusan           Seattle  WA        
                   3553    Jae Kwon                      Seattle  WA        
                   3553    Paul Yi                       Seattle  WA        
 
    4     3644           Team Pee Pants                                     52:44.19     11:43/M
                   3644    Kate Sigafoos                 Seattle  WA        
                   3644    Shelley Stromholt             Seattle  WA        
                   3644    Megan Donahue                 Seattle  WA        
 
    5     3576           Mudlife Crisis                                     56:31.45     12:34/M
                   3576    Wendy Rogers                  Sammamish  WA        
                   3576    Stephen Rogers                Sammamish  WA        
                   3576    Sariya Rashid                 Sammamish  WA        
                   3576    Justin Knoy                   Seattle  WA        
                   3576    Mark Harnpadoungsataya        Bellevue  WA        
                   3576    Matthew Harnpadoungsataya     Bellevue  WA        
                   3576    Eileen Martindale             Sammamish  WA        
                   3576    Luke Martindale               Sammamish  WA        
 
    6     3642           Team Dizzles                                     1:06:31.91     14:47/M
                   3642    Stephanie Louvier             Seatac  WA        
                   3642    Caleb Louvier                 Seatac  WA        
 
    7     3623           Shower Caps and Beer Goggles                     1:11:01.48     15:47/M
                   3623    Rich Southern                 Seattle  WA        
                   3623    Ilona Bodderij                Seattle  WA        
                   3623    Ruth Howell                   Seattle  WA        
                   3623    Wendy Foster                  Lake Forest Park  WA        
                   3623    Heather Elton                 Seattle  WA        
                   3623    Michelle Valentin             Seattle  WA        
                   3623    Karen Hooper                  Bainbridge Island  WA        
 
    8     3654           Whidbey Mud Rockers                              1:11:29.33     15:53/M
                   3654    Darcy Zook                    Oak Harbor  WA        
                   3654    Jessica Zook                  Oak Harbor  WA        
                   3654    Eric Ratcliff                 Oak Harbor  WA        
 
    9     3605           RaiseExpectations                                1:12:28.53     16:06/M
                   3605    Sean Adelman                  Seattle  WA        
                   3605    Susan Adelman                 Seattle  WA        
                   3605    Brenna Adelman                Seattle  WA        
                   3605    Devon Adelman                 Seattle  WA        
                   3605    Ian Adelman                   Seattle  WA        


Wave 2 - Run Beast


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2280           the little guys                                  1:05:33.02     14:34/M
                   2280    Chris Peck                    Seattle  WA        
                   2280    Jeremy Oyen                   Renton  WA        
 
    2     2169           Will Run for Beer                                1:06:16.07     14:44/M
                   2169    Elizabeth Sparks              San Diego  CA        
                   2169    Tessa Bondi                   Tacoma  WA        


Wave 2 - Run Coed Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2087           Ninjas                                             47:21.37     10:31/M
                   2087    Kain Kirkendoll               Shelton  WA        
                   2087    Emily Gwinn                   Seattle  WA        
 
    2     2125           There Will Be Pain                                 53:24.21     11:52/M
                   2125    Jim Schwarting                Edmonds  WA        
                   2125    Kelly Schwarting              Edmonds  WA        
 
    3     2137           Belknap's Babe                                     59:20.20     13:11/M
                   2137    Rachelle Stanko               Renton  WA        
                   2137    Mike Belknap                  Renton  WA        
 
    4     2142           Donwillie                                        1:02:28.26     13:53/M
                   2142    Donna Truax                   Bonney Lake  WA        
                   2142    Willie Hirano                 Bonney Lake  WA        
 
    5     2109           Team Tolentino                                   1:07:07.19     14:55/M
                   2109    Ed Tolentino                  Kent  WA        
                   2109    Cynthia Tolentino             Kent  WA        
 
    6     2165           Team Adamo                                       1:11:31.56     15:54/M
                   2165    Claudine Adamo                Newcastle  WA        
                   2165    Dean Adamo                    Newcastle  WA        


Wave 2 - Run Coed Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2085           Sweet as Kiwi                                      35:40.01      7:56/M
                   2085    Scott Mossinger               Seattle  WA        
                   2085    Andrea Esman                  Seattle  WA        
 
    2     2089           Molasses                                           42:37.91      9:28/M
                   2089    Ali Hartwick                  Mill Creek  WA        
                   2089    Daniel Hartwick               Mill Creek  WA        
 
    3     2298           Darydactyls                                        43:48.62      9:44/M
                   2298    Daryl Wendle                  Bellevue  WA        
                   2298    Claire Wendle                 Bellevue  WA        
 
    4     2285           Van Clan                                           44:08.09      9:48/M
                   2285    Leo Van Hollebeke             Lynnwood  WA        
                   2285    Hannah Van Hollebeke          Lynnwood  WA        
 
    5     2208           Team Huber                                         44:56.34      9:59/M
                   2208    Lisa Huber                    Gig Harbor  WA        
                   2208    Mike Huber                    Seattle  WA        
 
    6     2111           Team Rakuen                                        47:11.16     10:29/M
                   2111    Laureen Urcia-Sharpe          Fall City  WA        
                   2111    Garrett Sharpe                Fally City  WA        
 
    7     2346           Dirty Debbie and Sexy Steve                        47:37.82     10:35/M
                   2346    Debbie Tarnecki               Tacoma  WA        
                   2346    Steve Attwood                 Seattle  WA        
 
    8     2167           TEAM BLIKKI                                        48:20.82     10:44/M
                   2167    Nicole Guarini                Seattle  WA        
                   2167    Blake Misenar                 Seattle  WA        
 
    9     2133           Emmons                                             48:36.76     10:48/M
                   2133    Josh Emmons                   Port Orchard  WA        
                   2133    Linsey Emmons                 Port Orchard  WA        
 
   10     2282           Fud Muckers                                        51:50.47     11:31/M
                   2282    Trang Bodtke                  Bellevue  WA        
                   2282    Huy Le                        Bellevue  WA        
 
   11     2093           Messy Fun                                          51:54.27     11:32/M
                   2093    Stephen Harvey                Shoreline  WA        
                   2093    Odawni Palmer                 Bothell  WA        
 
   12     2084           Maya-Ananth                                        52:02.79     11:34/M
                   2084    Maya Narayanan                Seattle  WA        
                   2084    Ananth Lingamneni             Kirkland  WA        
 
   13     2231           Muddy cross                                        53:44.55     11:56/M
                   2231    Mike Cross                    Lake Forest Park  WA        
                   2231    Jennifer Cross                Lake Forest Park  WA        
 
   14     2149           Bacon & Egg                                        54:20.61     12:04/M
                   2149    Michael Li                    Kirkland  WA        
                   2149    Joana Tou                     Kirkland  WA        
 
   15     2150           Stone 8                                            54:21.11     12:05/M
                   2150    Robert Lo                     Kirkland  WA        
                   2150    Clarence Lo                   13101 NE 70th Dr  WA        
 
   16     2097           Los Guapis                                         54:45.66     12:10/M
                   2097    Luz Aurora Paz                Bellevue  WA        
                   2097    Andres Paz                    Bellevue  WA        
 
   17     2287           Ginger and Pepper                                  54:49.26     12:11/M
                   2287    Nancy Bruton                  Portland  OR        
                   2287    Christopher Reed              Spanaway  WA        
 
   18     2163           Wiener Schnitzel                                   54:52.15     12:12/M
                   2163    Brano Mikulik                 Mercer Island  WA        
                   2163    Kate Mikulik                  Mercer Island  WA        
 
   19     2141           Team Wil-Sun                                       55:37.94     12:22/M
                   2141    Sunny Delaney                 Seattle  WA        
                   2141    Wil Holder                    Seattle  WA        
 
   20     2166           de la Pena                                         57:05.78     12:41/M
                   2166    Cristofer De La Pena          Dupont  WA        
                   2166    Samina De La Pena             Dupont  WA        
 
   21     2095           WE ARE MARCHALL                                    57:44.92     12:50/M
                   2095    Sarah Marshall                Seattle  WA        
                   2095    Jack Marshall                 Seattle  WA        
 
   22     2119           mouse rat                                          58:21.93     12:58/M
                   2119    Krystle Murphy                Renton  WA        
                   2119    Brian Murphy                  Renton  WA        
 
   23     2118           The Crazy Carey Clan                               58:29.62     13:00/M
                   2118    Andrea Carey                  Lacey  WA        
                   2118    Jonathan Carey                Lacey  WA        
 
   24     2147           Pavelich                                           58:39.65     13:02/M
                   2147    Amy Pavelich                  Seattle  WA        
                   2147    Ethan Pavelich                Seattle  WA        
 
   25     2223           The Purcells                                       58:42.48     13:03/M
                   2223    Jeff Purcell                  Lewiston  ID        
                   2223    Marci Purcell                 Lewiston  ID        
 
   26     2110           Team Pham                                          59:50.73     13:18/M
                   2110    Michelle Pham                 Kenmore  WA        
                   2110    Trung Pham                    Kemore  WA        
 
   27     2127           Team Hunsaker                                      59:51.71     13:18/M
                   2127    Chris Hunsaker                Silverdale  WA        
                   2127    Monica Hunsaker               Silverdale  WA        
 
   28     2294           Mud Buds                                         1:00:39.87     13:29/M
                   2294    Jim Bodtke                    Belleue  WA        
                   2294    Kalya Lee                     Mercer Island  WA        
 
   29     2170           Scuz                                             1:03:29.41     14:06/M
                   2170    Michael Munoz                 Kent  WA        
                   2170    Jordan Kelly                  Renton  WA        
 
   30     2102           Avery                                            1:04:52.97     14:25/M
                   2102    Chris Avery                   Kirkland  WA        
                   2102    Carlee Avery                  Kirkland  WA        
 
   31     2283           Olsons                                           1:05:00.96     14:27/M
                   2283    Amie Olson                    Everett  WA        
                   2283    Alex Olson                    Everett  WA        
 
   32     2101           Duryee                                           1:05:24.04     14:32/M
                   2101    Jr Duryee                     Kirkland  WA        
                   2101    Tami Duryee                   Kirkland  WA        
 
   33     2155           Team Dizzle                                      1:06:03.74     14:41/M
                   2155    Ryan Knight                   Seatac  WA        
                   2155    Kylie Knight                  Enumclaw  WA        
 
   34     2154           2154-Team Dizzles                                1:07:02.23     14:54/M
                   2154    Jenny Louvier                 Seatac  WA        
                   2154    Nathan Louvier                Seatac  WA        
 
   35     2113           Sheerer Terror Trapp                             1:07:17.68     14:57/M
                   2113    Kaj Trapp                     Seattle  WA        
                   2113    Janet Sheerer                 Seattle  WA        
 
   36     2122           Kinda Goodspeed                                  1:07:18.96     14:57/M
                   2122    Susan Goodspeed               Burien  WA        
                   2122    Mark Goodspeed                Burien  WA        
 
   37     2286           GRENNAN TANK                                     1:07:46.69     15:04/M
                   2286    Jeremy Grennan                Des Moines  WA        
                   2286    Rose Grennan                  Des Moines  WA        
 
   38     2090           Uncharted                                        1:10:10.61     15:36/M
                   2090    Lisa Vince Cruz               Renton  WA        
                   2090    Scott Vince Cruz              Renton  WA        
 
   39     2153           Team Awesome                                     1:11:10.68     15:49/M
                   2153    Andy Rock                     Seatac  WA        
                   2153    Kelsey Rock                   Seatac  WA        
 
   40     2234           Mair Fam                                         1:11:32.09     15:54/M
                   2234    Tammy Mair                    Bellevue  WA        
                   2234    Carter Mair                   Bellevue  WA        
 
   41     3700           beat huey                                        1:14:26.49     16:32/M
                   3700    Kin Lee                       Mercer Island  WA        
                   3700    Elizabeth Lee                 Mercer Island  WA        
 
   42     2158           OMG I'm thinking!!                               1:16:56.25     17:06/M
                   2158    Adam Kidd                     Wittmann  AZ        
                   2158    Jordana Kidd                  Sammamish  WA        
 
   43     2071           Spyro                                            1:17:30.92     17:13/M
                   2071    Cristina Pansoy               Lacey  WA        
                   2071    Anthony Pansoy                Lacey  WA        
 
   44     2257           Wild Whiting's                                   1:19:57.75     17:46/M
                   2257    Traci Whiting                 Federal Way  WA        
                   2257    Douglas Whiting               Federal Way  WA        
 
   45     2105           Mudbusters                                       1:22:56.33     18:26/M
                   2105    Audra Giese                   Seattle  WA        
                   2105    John Barber                   Seattle  WA        
 
   46     2151           'MURICA                                          1:23:27.18     18:33/M
                   2151    Jessica Ellison               Dupont  WA        
                   2151    Patrick Ellison               Dupont  WA        


Wave 2 - Run Female Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2152           Silly Sisters                                      53:49.04     11:58/M
                   2152    Jan Belsky                    Edgewood  WA        
                   2152    Jennifer Koch                 Buckley  WA        
 
    2     2124           2124-The Dirty Duo                               1:03:30.33     14:07/M
                   2124    Heidi Cain                    El Granada  CA        
                   2124    Kellie Anderson               Renton  WA        
 
    3     2123           Pretty in Pink                                   1:04:27.00     14:19/M
                   2123    Donna Cooper                  Gresham  OR        
                   2123    Suzanne McNally               Gresham  OR        
 
    4     2108           Girls Run Wild Two                               1:19:47.90     17:44/M
                   2108    Amber Wyman                   Oak Harbor  WA        
                   2108    Mollie Waldron                Oak Harbor  WA        
 
    5     2132           Filthy Hobbitses                                 1:33:46.93     20:50/M
                   2132    Brenda Wigard                 Issaquah  WA        
                   2132    Mary Palmer                   Shoreline  WA        


Wave 2 - Run Female Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2088           Team HOOHOO                                        43:18.75      9:37/M
                   2088    Jennifer Balentine            Lake Tapps  WA        
                   2088    Kristine Borden               Lake Tapps  WA        
 
    2     2241           Gig Girlz                                          48:28.00     10:46/M
                   2241    Melia McNatt                  Port Orchard  WA        
                   2241    Kellie Blauvelt               Gig Harbor  WA        
 
    3     2092           The FiGi's                                         51:45.09     11:30/M
                   2092    Fiona McCully                 Seattle  WA        
                   2092    Geneva Feist                  Seattle  WA        
 
    4     2114           mom-daughter 1                                     52:01.30     11:34/M
                   2114    Alyssa Benson                 Kent  WA        
                   2114    Aiden Hoy                     Kent  WA        
 
    5     2157           wonder bread babes                                 53:20.69     11:51/M
                   2157    Grace Sealy                   Edmonds  WA        
                   2157    Sheila Kelley                 Seattle  WA        
 
    6     2112           Team Deleon                                        55:44.50     12:23/M
                   2112    Angelica Deleon               Bothell  WA        
                   2112    Cristina Rice                 Woodinville  WA        
 
    7     2159           Bosom Buddies                                      58:51.07     13:05/M
                   2159    Lauren Bloomenthal            Seattle  WA        
                   2159    Emily Wojcik                  Seattle  WA        
 
    8     2284           The Rock-its                                       58:57.10     13:06/M
                   2284    Erin Rockwell                 Burien  WA        
                   2284    Claire Rockwell               Burien  WA        
 
    9     2115           Muddy Ducks and Cougars                            58:58.83     13:06/M
                   2115    Kristy Spencer                Ellensburg  WA        
                   2115    Katie Spencer                 Ellensburg  WA        
 
   10     2171           SHE-SOTLS                                          59:04.65     13:08/M
                   2171    Lisa Sotl                     Federal Way  WA        
                   2171    Jessica Sotl                  Federal Way  WA        
 
   11     2146           Lets Do This!!                                     59:10.48     13:09/M
                   2146    Kim Dowd                      Tacoma  WA        
                   2146    Dannielle Confredo            Tacoma  WA        
 
   12     2295           2295-Girls Gone Muddy                            1:00:31.73     13:27/M
                   2295    Kathy Reece                   Lake Tapps  WA        
                   2295    Andrea Mathews                Seattle  WA        
 
   13     2296           Galway Girls                                     1:00:51.59     13:31/M
                   2296    Theresa Fay                   Hillsboro  OR        
                   2296    Rachel Daniel                 Hillsboro  OR        
 
   14     2058           Muddy Bookends                                   1:03:40.78     14:09/M
                   2058    Ellen Greig                   Matthews  NC        
                   2058    Mary Sutton                   Bellevue  WA        
 
   15     2126           Banana Slugettes                                 1:05:16.50     14:30/M
                   2126    Sarah Foster                  Seattle  WA        
                   2126    Shannon Worster               Seattle  WA        
 
   16     2135           2135-Muddy Mamas                                 1:05:47.88     14:37/M
                   2135    Kiera Ojo                     Redmond  WA        
                   2135    Candy Hawks                   Redmond  WA        
 
   17     2128           Stool Tools                                      1:06:48.84     14:51/M
                   2128    Sandy Lehman                  Seattle  WA        
                   2128    Gabrielle McCoy               Botherll  WA        
 
   18     2164           Rebel Runners                                    1:07:51.16     15:05/M
                   2164    Merrilee Thompson             Kirkland  WA        
                   2164    Ellen Kim                     Woodinville  WA        
 
   19     2139           Mars Hill Everett Women                          1:08:37.77     15:15/M
                   2139    Kelsey Hoover                 Bothell  WA        
                   2139    Kayla Grohn                   Everett  WA        
 
   20     2242           Gods Army                                        1:09:52.91     15:32/M
                   2242    Andrea Phaneuf                Lynnwood  WA        
                   2242    Amanda Payne                  Lynnwood  WA        
 
   21     2245           Muddy Muchachas                                  1:10:46.42     15:44/M
                   2245    Sarah Coddington              Seattle  WA        
                   2245    Mary Stoyko                   Federal Way  WA        
 
   22     2244           The Super Duper Ally Oopers                      1:10:52.25     15:45/M
                   2244    Kimarie Nuez                  Enumclaw  WA        
                   2244    Sheena Scroggins              Mountlake Terrace  WA        
 
   23     2130           Lil Mudders                                      1:11:42.97     15:56/M
                   2130    Renee Moore                   Ellensburg  WA        
                   2130    Sarah Reid                    Auburn  WA        
 
   24     2307           Crazy Bears                                      1:12:29.88     16:06/M
                   2307    Sutira Scheef                 Renton  WA        
                   2307    Thuy Pham                     Seattle  WA        
 
   25     2104           Honey Badgers                                    1:13:13.46     16:16/M
                   2104    Brandy Simis                  Renton  WA        
                   2104    Heidi Vanderlaan              Newcaste  WA        
 
   26     2121           Triple F (Fit, Fab & Forty)                      1:14:39.83     16:35/M
                   2121    Tara Riley                    Collingswood  NJ        
                   2121    Lisa M Ferraro                Cherry Hill  NJ        
 
   27     2172           Muddy Mommas - Jesus Is                          1:16:42.75     17:03/M
                   2172    Andrea Rakowski               Kirkland  WA        
                   2172    Lisa Luraghi                  Marysville  WA        
 
   28     2098           Two Though Muthers                               1:16:50.47     17:04/M
                   2098    Kim Kigmaiden                 Lynwood  WA        
                   2098    Kellie Giles                  Mukilteo  WA        
 
   29     2107           Girls Run Wild One                               1:19:47.72     17:44/M
                   2107    Tina Smith                    Oak Harbor  WA        
                   2107    Erin Bull                     Oak Harbor  WA        
 
   30     2292           Th Dirty Divas                                   1:19:48.25     17:44/M
                   2292    Wendy Bockman Kirk            Oak Harbor  WA        
                   2292    Mandy Cantu                   Redmond  WA        
 
   31     2136           Shelukes                                         1:25:36.30     19:01/M
                   2136    Shana Jukes                   Sammamish  WA        
                   2136    Athena Sheldon                Sammamish  WA        
 
   32     2144           J&C Mud Bugs                                     1:39:25.67     22:06/M
                   2144    Julie Montgomery              Mercer Island  WA        
                   2144    Cassie Montgomery             Mercer Island  WA        
 
   33     2120           the wonder twins!                                1:40:51.04     22:25/M
                   2120    Juliana Patrick               Happy Valley  OR        
                   2120    Leslie Brecht                 Federal Way  WA        
 
   34     2140           The J & A Dynamic Duo                            2:28:46.78     33:04/M
                   2140    Arin Arens                    Seattle  WA        
                   2140    Jeanette Crooks               Seattle  WA        


Wave 2 - Run Male Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2160           Beer Daddies                                       54:56.67     12:12/M
                   2160    Jorge Somoza                  Lake Forest Park  WA        
                   2160    Jeff Pettiross                Lake Forest Park  WA        
 
    2     2129           Yarrr!                                           1:02:23.13     13:52/M
                   2129    Brett Sheehan                 Milwaukie  OR        
                   2129    Aric Weiker                   Mercer Island  WA        


Wave 2 - Run Male Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2091           Clear as Mud                                       33:48.06      7:31/M
                   2091    Chris McCullough              Seattle  WA        
                   2091    John O'Connor                 Seattle  WA        
 
    2     2317           Allman                                             37:50.25      8:24/M
                   2317    Henri Hardman                 Seattle  WA        
                   2317    Jack Allnutt                  Seattle  WA        
 
    3     2094           Xtra Fitness                                       38:49.81      8:38/M
                   2094    Jeremy Graham                 Bothell  WA        
                   2094    Steve Herrick                 Bothell  WA        
 
    4     2272           Maniac Brothers                                    44:25.17      9:52/M
                   2272    Don Huber                     Gig Harbor  WA        
                   2272    Dan Huber                     Gig Harbor  WA        
 
    5     2162           Valley Guys                                        47:34.85     10:34/M
                   2162    Chuck Valley                  Puyallup  WA        
                   2162    Michael Valley                Puyallup  WA        
 
    6     2290           D-Onion                                            50:24.55     11:12/M
                   2290    Paul Donion                   Gig Harbor  WA        
                   2290    Preston Donion                Gig Harbor  WA        
 
    7     2288           My Two Dads!                                       51:17.40     11:24/M
                   2288    Kevin Joseph                  Renton  WA        
                   2288    Bruce Gustas                  Isaquah  WA        
 
    8     2161           Creaky Guys                                        53:04.63     11:48/M
                   2161    Philip Moberg                 Mercer Island  WA        
                   2161    Jim Holland                   Mercer Island  WA        
 
    9     2347           The Peter's                                        53:24.27     11:52/M
                   2347    Peter Bstandis                Tacoma  WA        
                   2347    Jerry Russell                 Seattle  WA        
 
   10     2297           Raider-Hawks                                       53:35.51     11:54/M
                   2297    Dave Sotl                     Federal Way  WA        
                   2297    Donald Jacob Sotl             Federal Way  WA        
 
   11     2156           Team Gibbs                                         55:58.25     12:26/M
                   2156    William Gibbs                 Bellevue  WA        
                   2156    Ryan Gibbs                    Bellevue  WA        
 
   12     2168           BallzDeep                                          58:39.61     13:02/M
                   2168    Gus Erickson                  Orting  WA        
                   2168    Luke Claiborn                 Seattle  WA        
 
   13     2131           Sun   Mud                                          58:51.89     13:05/M
                   2131    Ron Lamarca                   Lynnwood  WA        
                   2131    Aaron Robitaille              Seattle  WA        
 
   14     2145           Ziggy                                            1:02:43.39     13:56/M
                   2145    Arlen Harris                  Olympia  WA        
                   2145    Zach Harris                   La Conner  WA        
 
   15     2057           Miles/Sutton                                     1:03:41.90     14:09/M
                   2057    Conor Miles                   Bellevue  WA        
                   2057    Paul Sutton                   Bellevue  WA        
 
   16     2100           Razzmatazz                                       1:03:52.54     14:12/M
                   2100    Monirul Hawke                 Everett  WA        
                   2100    Sergio Carrillo               Everett  WA        


Wave 3 - Group


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     3588           Ol' Skull Poppers                                  50:19.83     11:11/M
                   3588    Kurt Williams                 Seattle  WA        
                   3588    Gary Wichansky                Seattle  WA        
                   3588    Keenan McAluney               Seattle  WA        
 
    2     3566           Kidz Bounce                                        50:48.50     11:17/M
                   3566    Susie Beach                   Preston  WA        
                   3566    Ellie Bruce                   Preston  WA        
                   3566    Garth Bruce                   Preston  WA        
                   3566    Shiloah Dumler                Preston  WA        
 
    3     3571           Mud Skippers                                       54:18.33     12:04/M
                   3571    Martin Chaw                   Redmond  WA        
                   3571    Linda Chaw                    Redmond  WA        
                   3571    Matthew Chaw                  Redmond  WA        
                   3571    Jessie Elop                   Redmond  WA        
                   3571    Alana Elop                    Redmond  WA        
                   3571    Madeline Iem                  Redmond  WA        
 
    4     3591           Out of the Blue                                    54:41.41     12:09/M
                   3591    Karlen Rothenbueler           Kirkland  WA        
                   3591    Chad Thompson                 Mill Creek  WA        
                   3591    Patty Paddon                  Kirkland  WA        
                   3591    Josh Stuart                   Kirkland  WA        
                   3591    Jaimee Nelson                 Kirkland  WA        
                   3591    Bethany Coleman               Seattle  WA        
                   3591    Melissa Farnam                Bothell  WA        
                   3591    Lori Tobin                    Duvall  WA        
                   3591    Matthew Holm                  Monroe  WA        
                   3591    Tim Lauch                     Seattle  WA        
                   3591    Tiffany Grosely               Kirkland  WA        
                   3591    Kris Hoglan                   Bothell  WA        
                   3591    Christine Madrid-Wynecoop     Sammamish  WA        
                   3591    Ally Wynecoop                 Sammamish  WA        
                   3591    Zach Morrison                 Snohomish  WA        
                   3591    Adam morrison                 Marysville  WA        
 
    5     3657           Wild Hogz                                          55:55.17     12:26/M
                   3657    Cody Spencer                  Coeurdalene  ID        
                   3657    Nikki Ragsdale                Coeurdalene  ID        
 
    6     3537           Dirty Birdies                                      57:29.77     12:46/M
                   3537    Brynn Anderson                Seattle  WA        
                   3537    Cassie Douglas                Seattle  WA        
                   3537    Riley Mahler                  Seattle  WA        
 
    7     3689           The Mud Hunters                                    59:45.27     13:17/M
                   3689    Ronda Nelson                  Auburn  WA        
                   3689    Matthew Nelson                Auburn  WA        
                   3689    Jacob Lusk                    Tacoma  WA        
                   3689    Shawn Egan                    Gig Harbor  WA        
 
    8     3660           Cool mudders                                     1:04:43.35     14:23/M
                   3660    Mich Wood                     Marysville  WA        
                   3660    Cortni Huffman                Marysville  WA        
                   3660    Clayton White                 Marysville  WA        
 
    9     3584           Not Our Finest Moment                            1:05:03.53     14:27/M
                   3584    Sean Oczkowski                Seattle  WA        
                   3584    Robert Burke                  Seattle  WA        
                   3584    Matthew Woolman               Seattle  WA        
                   3584    Sarah Pidcock                 Seattle  WA        
 
   10     3670           Loch Ness Monsters                               1:06:51.94     14:51/M
                   3670    Ron Ness                      Port Orchard  WA        
                   3670    Lysandra Ness                 Port Orchard  WA        
                   3670    Miranda Ness                  Port Orchard  WA        
                   3670    Natasha Sleigh                Port Orchard  WA        
 
   11     3531           Brown Salmon                                     1:07:07.70     14:55/M
                   3531    John Lynn                     Sammamish  WA        
                   3531    Tracy Lynn                    Sammamish  WA        
                   3531    Sierra Lynn                   Sammamish  WA        
 
   12     3652           We Play Dirty                                    1:11:46.10     15:57/M
                   3652    Anh Hoang                     Seattle  WA        
                   3652    Michael Wallent               Seattle  WA        
 
   13     3693           The Muddy Minions                                1:13:20.74     16:18/M
                   3693    Norman Brault                 Seattle  WA        
                   3693    Sarah Claybaugh               Seattle  WA        
                   3693    Sara Buzak                    Seattle  WA        
 
   14     3639           Sweet Soles                                      1:13:29.18     16:20/M
                   3639    Erlirose Ordonio              Dupont  WA        
                   3639    Dicie Seitz                   Dupont  WA        
                   3639    Janie Buchman                 Tacoma  WA        
 
   15     3540           Dirty Nurses And Company                         1:17:44.32     17:16/M
                   3540    Angie Thompson                Bothell  WA        
                   3540    Sascha Singh                  Renton  WA        
                   3540    Cheryl Singh                  Renton  WA        
                   3540    Elizabeth Skelton             Bothell  WA        
                   3540    Andrew Moore                  Mountlake Trrace  WA        
                   3540    Britt Brouwer                 Bothell  WA        
                   3540    Stefan Brouwer                Bothell  WA        
                   3540    Luke Shattuck                 Bothell  WA        
                   3540    Chad Sommerfeld               Kirkland  WA        
                   3540    Melinda Lemberg               Redmond  WA        
 
   16     3611           SCF                                              1:18:10.52     17:22/M
                   3611    Phillip Barry                 Bremerton  WA        
                   3611    Dennis Malcom                 Bremerton  WA        
                   3611    Cassie Abbott                 Silverdale  WA        
                   3611    Tierney Bray                  Silverdale  WA        
                   3611    John Bray                     Silverdale  WA        
                   3611    Carine Bray                   Silverdale  WA        
                   3611    Wyeth Bray                    Silverdale  WA        
                   3611    Alexis Hausmann               Bremerton  WA        
                   3611    Omar Cortez                   Silverdale  WA        
                   3611    Mark Broderick                Silverdale  WA        
 
   17     3703           Team San Juan                                    1:21:21.96     18:05/M
                   3703    Alyssa Hallock                Friday Harbor  WA        
                   3703    Autumn Hallock                Friday Harbor  WA        
                   3703    Kenny Hallock                 Friday Harbor  WA        
                   3703    Chris Hallock                 Friday Harbor  WA        
                   3703    Chris Hallock                 Friday Harbor  WA        
 
   18     3675           Muddy Girls                                      1:23:36.22     18:35/M
                   3675    Meredith Carroll              Monroe  WA        
                   3675    Erin Grambush                 Kirkland  WA        
                   3675    Sarah Winslow                 Carnation  WA        
 
   19     3649           Team Tutu                                        1:29:56.84     19:59/M
                   3649    Maria Catana                  Kirkland  WA        
                   3649    Alina Stefaroi                Bellevue  WA        
                   3649    Daniela Miclea                Bellevue  WA        
                   3649    Irina Balasa                  Redmond  WA        


Wave 3 - Run Beast


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2248           Professional Rookies                             1:12:23.65     16:05/M
                   2248    Emily Oppenhuizen             Renton  WA        
                   2248    Nick Malbouef                 Renton  WA        
 
    2     2221           I dunnos                                         1:13:24.76     16:19/M
                   2221    Andrew Gatlabayan             Seattle  WA        
                   2221    Shawn Gatlabayan              Federal Way  WA        
 
    3     2315           Chewy Chewsters                                  1:16:33.84     17:01/M
                   2315    Georgia Horton                Tacoma  WA        
                   2315    Panayotis Horton              Tacoma  WA        


Wave 3 - Run Coed Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2260           WilsonCarlisle                                   1:04:17.69     14:17/M
                   2260    Laurie Carlisle               Issaquah  WA        
                   2260    Russell Wilson                Issaquah  WA        
 
    2     2216           STANSFAM                                         1:29:42.02     19:56/M
                   2216    Tom Hallett                   Lacey  WA        
                   2216    Sarah Hallett-Coulson         Lacey  WA        


Wave 3 - Run Coed Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2178           Sky's Out Thighs Out!                              36:51.89      8:11/M
                   2178    Samantha Ashton               Gig Harbor  WA        
                   2178    Will Bringgold                Gig Harbor  WA        
 
    2     2175           Drunk and Susceptible                              38:44.18      8:36/M
                   2175    Melissa Mattiazzo             North Vancouver  WA        
                   2175    Shea McKinney                 North Vancouver            
 
    3     2205           Zombie Parents                                     42:17.86      9:24/M
                   2205    Nick Karim                    Lacey  WA        
                   2205    Sarah Karim                   Lacey  WA        
 
    4     2323           Freakin Awesometastic                              45:14.26     10:03/M
                   2323    Heather Sexsmith-Spears       Centralia  WA        
                   2323    Diante Spears                 Centralia  WA        
 
    5     2201           The Pteradactyls                                   45:35.49     10:08/M
                   2201    Eric Nicholas                 Seattle  WA        
                   2201    Hannah Thomasy                Seattle  WA        
 
    6     2243           Dr. Danger                                         46:33.89     10:21/M
                   2243    Amanda Tose                   Seattle  WA        
                   2243    Hiro Watari                   Seattle  WA        
 
    7     2232           Muddy Schures                                      49:23.30     10:58/M
                   2232    Tomomi Ogata-Schure           Corvallis  OR        
                   2232    Marc Schure                   Corvallis  OR        
 
    8     2177           Mighty Mallula's                                   51:51.01     11:31/M
                   2177    Shelia Mallula                Sammamish  WA        
                   2177    Lane Mallula                  Sammamish  WA        
 
    9     2195           Team Bernhardt                                     52:18.02     11:37/M
                   2195    Joanne Bernhardt              Fort Lewis  WA        
                   2195    Michael Bernhardt             Fort Lewis  WA        
 
   10     2299           You Can                                            52:21.34     11:38/M
                   2299    Aki Ohtomo                    Seattle  WA        
                   2299    Sanae Tominaga                Seattle  WA        
 
   11     2252           Paula and Luigi                                    52:27.34     11:39/M
                   2252    Heather Kramm Schwartz        Mercer Island  WA        
                   2252    Darren Schwartz               Mercer Island  WA        
 
   12     2302           Nat and Dirk                                       52:44.71     11:43/M
                   2302    Natalie Vander Hulst          Tacoma  WA        
                   2302    Dirk Vander Hulst             Tacoma  WA        
 
   13     2310           FADE IN                                            53:27.34     11:53/M
                   2310    Caitlin Lorenzo               Bremerton  WA        
                   2310    Mark Cowans                   Bremerton  WA        
 
   14     2309           Mud Sharks                                         53:59.57     12:00/M
                   2309    Emily Solie                   Issaquah  WA        
                   2309    Chad Grant                    Issaquah  WA        
 
   15     2316           Snell Bells                                        54:24.07     12:05/M
                   2316    Leroy Horton                  Univeristy Place  WA        
                   2316    Janell Sparks                 University Place  WA        
 
   16     2206           Team Payne                                         55:12.73     12:16/M
                   2206    Eric Payne                    Seattle  WA        
                   2206    Lindsey Campbell              Seattle  WA        
 
   17     2305           Mike's Dirty Thirty                                56:15.94     12:30/M
                   2305    Priya May                     Shoreline  WA        
                   2305    Mike Folden                   Seattle  WA        
 
   18     2210           Clan Campbell                                      57:55.94     12:52/M
                   2210    Deborah Campbell              Olympia  WA        
                   2210    Russell Campbell              Olympia  WA        
 
   19     2239           Palacios-Worley                                    58:24.65     12:59/M
                   2239    Darchelle Worley              Seattle  WA        
                   2239    Gabrial Palacios              Seattle  WA        
 
   20     2176           CTET                                               58:26.20     12:59/M
                   2176    Eirc Tuch                     Seattle  WA        
                   2176    Clare Tuch                    Seattle  WA        
 
   21     2238           2238-Muddy Mamas                                 1:00:43.14     13:30/M
                   2238    Tom Wojtkowiak                Seattle  WA        
                   2238    Jenny Newell                  Seattle  WA        
 
   22     2301           Team Kuni                                        1:00:59.54     13:33/M
                   2301    Laureen Kuniyoshi             Shoreline  WA        
                   2301    Alexander Kuniyoshi           Shoreline  WA        
 
   23     2204           Team Awesomepants                                1:01:10.50     13:36/M
                   2204    Sarah O'Sullivan              Silverdale  WA        
                   2204    Eduard Reichenbach            Seattle  WA        
 
   24     2189           Dexmasters                                       1:03:14.11     14:03/M
                   2189    Meagan Wilson                 Kent  WA        
                   2189    Jeremy Fleming                Gig Harbor  WA        
 
   25     2249           Go Cougs!                                        1:03:39.69     14:09/M
                   2249    Sarah Carter                  Kirkland  WA        
                   2249    James Carter                  Kirkland  WA        
 
   26     2196           Team Muddington                                  1:05:58.34     14:40/M
                   2196    Amy Hartwig                   Bellevue  WA        
                   2196    Nathan Halstead               Kirkland  WA        
 
   27     2240           Team Unity                                       1:06:18.29     14:44/M
                   2240    Yee Trenh                     Seattle  WA        
                   2240    Keelan Suzuki                 Kirkland  WA        
 
   28     2220           Team D-Money                                     1:08:16.15     15:10/M
                   2220    Brent Koslosky                Federal Way  WA        
                   2220    Tess Koslosky                 Federal Way  WA        
 
   29     2188           Dynamic Duo                                      1:08:31.92     15:14/M
                   2188    Ruby Swiney                   Kingston  WA        
                   2188    Shawn Swiney                  Kingston  WA        
 
   30     2255           Myracle                                          1:10:37.89     15:42/M
                   2255    Megan Myracle                 Renton  WA        
                   2255    Cary Singhurst                Renton  WA        
 
   31     2212           Sarah Brenner                                    1:11:08.82     15:48/M
                   2212    Sarah Brenner                 Longview  WA        
                   2212    Zak Miller                    Longview  WA        
 
   32     2024           MudHawks                                         1:16:05.17     16:54/M
                   2024    Larry Walker Jr.              Lake Stevens  WA        
                   2024    Laresa Peterson               Lake Stevens  WA        
 
   33     2271           Muddy Things                                     1:16:54.27     17:05/M
                   2271    Angel Aviles                  Bellevue  WA        
                   2271    Maria Elena Aviles-Baquero    Bellevue  WA        
 
   34     2308           Team Contreras                                   1:17:01.22     17:07/M
                   2308    Neal Contreras                Lake Stevens  WA        
                   2308    Wanda Contreras               Lake Stevens  WA        
 
   35     2174           VINVIJ                                           1:20:30.46     17:53/M
                   2174    Vijay Jothimani               Bellevue  WA        
                   2174    Vineeta Chakkungal            Bellevue  WA        
 
   36     2256           Marriage Counseling                              1:21:05.66     18:01/M
                   2256    Justin Leone                  Lynnwood  WA        
                   2256    Katie Sherry                  Lynnwood  WA        
 
   37     2191           Gray Daze                                        1:23:01.21     18:27/M
                   2191    John Gray                     Auburn  WA        
                   2191    Eleanor Abellanosa            Auburn  WA        
 
   38     2215           AMANANDHISMOM                                    1:29:41.82     19:56/M
                   2215    Jennifer Jewell-Hallett       Lacey  WA        
                   2215    Brandon Jewell                Lacey  WA        
 
   39     2265           Mud Puppies                                      1:35:06.11     21:08/M
                   2265    Jennifer Wilkerson            Spanaway  WA        
                   2265    Shaun Wilkerson               Spanaway  WA        


Wave 3 - Run Female Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2300           Team 4 and 8                                       59:34.42     13:14/M
                   2300    Karen McConnell               Tacoma  WA        
                   2300    Colleen Hacker                Tacoma  WA        
 
    2     2225           Unknown                                          1:12:19.93     16:04/M
                   2225    Kristen Slater                Kelso  WA        
                   2225    Jillene Filla                 Kelso  WA        
 
    3     2304           mommy & me                                       1:18:07.65     17:22/M
                   2304    Sarah Mangum                  Tacoma  WA        
                   2304    Ginny Mangum                  Tacoma  WA        
 
    4     2263           C Destroyers                                     1:25:02.78     18:54/M
                   2263    Denice Larson                 Bothell  WA        
                   2263    Kathleen Cooper               Federal Way  WA        
 
    5     2217           2217-The Dirty Duo                               1:30:43.39     20:10/M
                   2217    Christine Conley              Olympia  WA        
                   2217    Alice Vannelli                Lacey  WA        


Wave 3 - Run Female Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2179           Muddulla                                           41:09.85      9:09/M
                   2179    Brooke Jarvie                 Seattle  WA        
                   2179    Stephanie Padilla             Seattle  WA        
 
    2     2173           Penn State Pride                                   43:44.48      9:43/M
                   2173    Andrea Amato                  Seattle  WA        
                   2173    Amanda Mazzenga               Seattle  WA        
 
    3     2226           Mudd Tramps                                        48:59.31     10:53/M
                   2226    Jamie Erdman                  Portland  OR        
                   2226    Clayann Lankford              Olympia  WA        
 
    4     2182           Team Mahna Mahna                                   50:49.82     11:18/M
                   2182    Melissa Oyen                  Renton  WA        
                   2182    Tiffany Jamiel                Kent  WA        
 
    5     2261           Grannybergers                                      52:11.80     11:36/M
                   2261    Rachel Granberg               Lubbock  TX        
                   2261    Lynn Granberg                 Kent  WA        
 
    6     2203           Monica Andrea                                      57:17.12     12:44/M
                   2203    Monica Deemer                 Shelton  WA        
                   2203    Andrea Billingsley            Shelton  WA        
 
    7     2321           AT                                                 57:40.85     12:49/M
                   2321    Trinity Dillard               Seattle  WA        
                   2321    Abby Potts                    Seattle  WA        
 
    8     2187           Muddy Sisters                                      59:00.29     13:07/M
                   2187    Rebacka McKinney              Seattle  WA        
                   2187    Christine King                Seattle  WA        
 
    9     2250           Shenanigans                                        59:12.80     13:09/M
                   2250    Aurelie Moulin                Corvallis  OR        
                   2250    Suzanna Stoike                Olympia  WA        
 
   10     2218           Awesome Possum                                   1:00:00.05     13:20/M
                   2218    Sandi Tilton                  Everett  WA        
                   2218    Marianne McIntyre             Everett  WA        
 
   11     2194           Venecos                                          1:00:54.49     13:32/M
                   2194    Mary Tolbert                  Seattle  WA        
                   2194    Cristina Moreno               Seattel  WA        
 
   12     2193           Twisted Sister                                   1:02:16.60     13:50/M
                   2193    Kristy Dressler               Kingston  WA        
                   2193    Sarah Portrey                 Bremerton  WA        
 
   13     2202           Sploosh!                                         1:02:55.77     13:59/M
                   2202    Lauren Hood                   Seattle  WA        
                   2202    Alison Weber                  Seattle  WA        
 
   14     2264           Apples'nNuts                                     1:03:50.55     14:11/M
                   2264    Pikuhn Singchalot             Sreilacoom  WA        
                   2264    Elna Himmler                  Omak  WA        
 
   15     2236           Rico and Selena                                  1:05:43.56     14:36/M
                   2236    Kaitlyn Housman               Maple Valley  WA        
                   2236    Katie Neuner                  Renton  WA        
 
   16     2269           Sparkle Ninjas                                   1:05:52.13     14:38/M
                   2269    Cathy Chmielewski             Issaquah  WA        
                   2269    Nora Armstrong                Bellevue  WA        
 
   17     2251           DYERS RULE                                       1:06:43.55     14:50/M
                   2251    Marion Dyer                   Salt Lake City  UT        
                   2251    Anna Parker                   University Place  WA        
 
   18     2197           Team Billows                                     1:07:08.85     14:55/M
                   2197    Brittanie Billows             Langley            
                   2197    Jaylene Billows               Langley            
 
   19     2247           Krae Krae                                        1:08:21.20     15:11/M
                   2247    Krissteen Beard               Fircrest  WA        
                   2247    Renee Ogden                   Tacoma  WA        
 
   20     2190           The Dahlingers                                   1:08:22.58     15:12/M
                   2190    Stacie Dahlin                 Chehalis  WA        
                   2190    Amy Hollinger                 Chehalis  WA        
 
   21     2270           KAT                                              1:12:17.04     16:04/M
                   2270    Lisa Meinecke                 Fife Heights  WA        
                   2270    Katie Meinecke                Fife  WA        
 
   22     2311           Visit Seattle Rocks!                             1:12:46.16     16:10/M
                   2311    Kate Kurkjian                 Seattle  WA        
                   2311    Sandra Semling                Seattle  WA        
 
   23     2200           The Cheetohs                                     1:13:00.32     16:13/M
                   2200    Reyna Ronald                  Bothell  WA        
                   2200    Manjeet Russell               Everett  WA        
 
   24     2320           #winning                                         1:14:05.31     16:28/M
                   2320    Taylor Danielson              Seattle  WA        
                   2320    Liza Doniur                   Seattle  WA        
 
   25     2219           Muddy Mama's                                     1:14:49.29     16:38/M
                   2219    Amanda Cedergreen             Olympia  WA        
                   2219    Beth Schultz                  Tumwater  WA        
 
   26     2233           Sistas Running Overall the Mud                   1:18:43.19     17:30/M
                   2233    Rebecca Overall               Lewiston  ID        
                   2233    Teresa Overall                Vancouver  WA        
 
   27     2237           Dirt in the Skirt!                               1:19:26.53     17:39/M
                   2237    Lauren Behm                   Olympia  WA        
                   2237    Mara Blessing                 Olympia  WA        
 
   28     2262           K^2                                              1:23:30.64     18:33/M
                   2262    Kristina Muramoto             Seattle  WA        
                   2262    Kim Nguyen                    Seattle  WA        
 
   29     2306           Hot Mommas                                       1:23:32.49     18:34/M
                   2306    Elaina Gonzales               Bremerton  WA        
                   2306    Ashley Englubd                Puyallup  WA        
 
   30     2230           Princess Superheros                              1:29:52.09     19:58/M
                   2230    Marquia Grier                 Glendale  AZ        
                   2230    Stephanie Freeman             Glendale  AZ        
 
   31     2213           Dirty Divas                                      1:30:45.78     20:10/M
                   2213    Christina Morehead            Selah  WA        
                   2213    Theresa Kyle-Reini            Selah  WA        
 
   32     2198           Ding Dong                                        1:33:25.50     20:46/M
                   2198    Lavon Driscoll                Seattle  WA        
                   2198    Rachell Gosset                Seattle  WA        
 
   33     2259           2259-Girls Gone Muddy                            1:34:47.88     21:04/M
                   2259    Leah Veitenheimer             Ridgefield  WA        
                   2259    Janine Collins                Vancouver  WA        
 
   34     2267           Dirt Divas                                       1:35:17.09     21:10/M
                   2267    Jessica Jones                 Seattle  WA        
                   2267    Elizabeth Emerick             Sumner  WA        


Wave 3 - Run Male Open


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2184           Sully & Rep                                        36:35.31      8:08/M
                   2184    Jason Repko                   Kennewick  WA        
                   2184    Bill Sullivan                 West Richland  WA        
 
    2     2235           mud studs                                          39:20.69      8:44/M
                   2235    Calvin Pacheco                Raymond  WA        
                   2235    Stewart Pacheco               Rainier  WA        
 
    3     2224           Mud Commander                                      39:34.76      8:48/M
                   2224    Lane Fuglevand                Bothell  WA        
                   2224    Joseph Fann                   Seattle  WA        
 
    4     2312           PARKER BOYZ                                        40:32.04      9:00/M
                   2312    Anna Parker                   University Place  WA        
                   2312    Chad Parker                   University Place  WA        
 
    5     2183           Wonder Woman's Weakness                            40:34.43      9:01/M
                   2183    Robert Cantrall               Sammamish  WA        
                   2183    Rajesh Raman                  Seattle  WA        
 
    6     2180           The Cheesed Goats                                  45:53.00     10:12/M
                   2180    Matt France                   Seattle  WA        
                   2180    Mark Wronkiewicz              Switchback78@hotmail.com  WA        
 
    7     2229           Eggs Erroneous                                     45:54.72     10:12/M
                   2229    Paul McKenzie                 Tacoma  WA        
                   2229    Mark McKenzie                 Shoreline  WA        
 
    8     2207           Team Chris                                         47:34.80     10:34/M
                   2207    Chris Burnside                Bellevue  WA        
                   2207    Brett Warbington              Bellevue  WA        
 
    9     2254           Woot!                                              48:18.41     10:44/M
                   2254    Andrew Logerwell              Olympia  WA        
                   2254    Josh Johnson                  Olympia  WA        
 
   10     2192           Muddy Lego                                         48:52.53     10:52/M
                   2192    Jay Martini                   Seattle  WA        
                   2192    Steven Court                  Seattle  WA        
 
   11     2211           Bengaluru Boys                                     49:36.92     11:01/M
                   2211    Biddappa Berera               Redmond  WA        
                   2211    Anand Vijayakumar             Seattle  WA        
 
   12     2185           TM  LP's                                           50:39.74     11:15/M
                   2185    Josh Pritchard                Anchorage  AK        
                   2185    Tom Larson                    Gig Harbor  WA        
 
   13     2266           Chaotic Recoil                                     57:44.63     12:50/M
                   2266    Ben Frankamp                  Newberg  OR        
                   2266    Kelly Tyler                   Seattle  WA        
 
   14     2253           SAE Asians                                         58:14.08     12:56/M
                   2253    Christopher Mercado           Shoreline  WA        
                   2253    John Cheng                    Seattle  WA        
 
   15     2246           We Eat Mud For Breakfast                         1:00:06.40     13:21/M
                   2246    Braden Goodwin                Seattle  WA        
                   2246    Ross Miller                   Seattle  WA        
 
   16     2314           Cold Fusion                                      1:17:25.19     17:12/M
                   2314    Jeremy Monroe                 Bremerton  WA        
                   2314    Joey Hawkins                  Bremerton  WA        


Wave 1 - Run Female Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2016           Team Pickles                                       47:43.89     10:36/M
                   2016    Monica Wallace                Bellevue  WA        
                   2016    Felicia Tsao                  Bellevue  WA        
 
    2     2278           søle runners                                       53:10.59     11:49/M
                   2278    Karen Hanson                  Seattle  WA        
                   2278    Jana Broecking                Issaquah  WA        
 
    3     2054           The Blondies                                     1:00:23.48     13:25/M
                   2054    Kelly Jones                   Vancouver  WA        
                   2054    Koreen Lail                   Vancouver  WA        
 
    4     2064           Hilton Hotties                                   1:02:12.56     13:49/M
                   2064    Gail Gregory                  Yakima  WA        
                   2064    Liz Allen                     Zillah  WA        
 
    5     2040           Crazy Mommas                                     1:13:23.48     16:18/M
                   2040    Kim Demarest                  Buckley  WA        
                   2040    Darcie Adams                  Sumner  WA        
 
    6     2078           Team Burk/Schaeffer                              1:16:14.86     16:56/M
                   2078    Tami Schaeffer                Covington  WA        
                   2078    Carri Burk                    Auburn  WA        
 
    7     2018           Budz4life                                        1:34:51.46     21:05/M
                   2018    Wendy Britton                 Bellevue  WA        
                   2018    Jenn Carlin                   Bellevue  WA        


Wave 1 - Run Male Masters


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         Pace

    1     2055           REI Aldermudd                                      39:15.14      8:43/M
                   2055    Scott Sander                  Lynnwood  WA        
                   2055    Dave Swan                     Lynnwood  WA        
 
    2     2012           Eager Beavers                                      43:48.37      9:44/M
                   2012    Mike Starosky                 Kenmore  WA        
                   2012    John Phillips                 Seattle  WA        
 
    3     2075           WinnFit                                            44:39.97      9:55/M
                   2075    James Cannon                  Edmonds  WA        
                   2075    Matt Winn                     Sammamish  WA